Top Ad unit 728 × 90

Özlü Sözler

Özlü Sözler

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir? Türkiye de


Soğan Nasıl Bir Bitkidir


Soğan , frenk soğanı, sarımsak ve pırasa içeren Allium bitki ailesine aittir . Bu sebzeler karakteristik keskin tatlara ve bazı tıbbi özelliklere sahiptir. 

Soğan Türler:Soğanların büyüklüğü, şekli, rengi ve lezzeti değişir. En yaygın türleri kırmızı, sarı ve beyaz soğanlardır. 

Soğanın Tadı Nasıldır?

Bu sebzelerin tadı, genellikle insanların büyüdüğü ve tükettiği mevsime bağlı olarak tatlı ve suludan keskin, baharatlı ve keskin olabilir.En Çok Soğan Nerde Üretiliyor ?


Çiftçiler yüzyıllardır allium sebze yetiştiriyorlar. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'ne göre, Çin dünya çapında en büyük soğan üreticisidir . 

Soğanın Faydaları ( Etkileri ) Nelerdir ?


Soğan doğramanın sulu gözlere neden olduğu yaygın bir bilgidir. Bununla birlikte, soğan potansiyel sağlık yararları da sağlayabilir. Bunlar, çeşitli kanser türlerinin riskini azaltmayı, ruh halini iyileştirmeyi ve cilt ve saç sağlığını korumayı içerebilir .

Bu makalede, soğanların olası faydalarını, besin içeriklerini ve daha fazlasını diyete nasıl dahil edeceğimizi anlatacağız.


Soğanın Yararları:


Soğanların yararları  sağlığın birkaç farklı yönü üzerinde olumlu etkileri olabilir. 

  • Kanserin önlenmesi Soğandaki antioksidanlar serbest radikal bileşiklerine karşı yardımcı olabilir.
  •  Araştırmacılar allium sebzelerini özellikle mide ve kolorektal kanserler ile ilgili olarak kanser açısından incelediler . 
  •  Asya Pasifik Klinik Onkoloji Dergisi'nde yapılan bir 2019 araştırması, kolorektal kanserli 833 kişiyi, hastalığı olmayan 833 kişiyle karşılaştırdı . Araştırmacılar, kolorektal kanser riskinin, soğan gibi düzenli allium sebzeleri tüketenlerde % 79 daha düşük olduğunu bulmuşlardır . Uzmanlar, soğandaki bazı bileşiklerin kanseri inhibe ettiği tam mekanizmayı tam olarak anlamıyorlar. 
  • Bazıları, soğanların tümör büyümesini ve hücre mutasyonunu inhibe ettiğini varsaymaktadır .  
  • Bir bardak doğranmış soğan ayrıca bir yetişkinin önerilen günlük C vitamini alımının en az % 13.11'ini sağlar.
  • Bu antioksidan olarak , bu vitamin kansere bağlı serbest radikal bileşiklerinin oluşumuna karşı koymaya yardımcı olur. 
  •  Bir 2015 yorumu allium sebze artan tüketimi ve azaltılmış riski arasında genel bir ilişki olduğunu kanseri , mide ve sindirim sisteminde özellikle kanser. Yazarlar, soğanlarda organosülfür adı verilen, bazıları tümör büyümesinin yönlerini baskılayan bileşikler olduğunu belirtmektedir. Bununla birlikte, tüm organosülfürlerin antioksidan özelliklere sahip olmadığı sonucuna varırlar . 


Soğanın Kanser Üzerindeki Etkileri Hakkında Araştırmalar:


     Hangi soğandaki bileşiklerin kansere karşı koruyucu etkileri olduğunu doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. İnceleme aynı zamanda bugüne kadar yapılan araştırmadaki boşlukları da vurguladı. Yazarlar, soğan ve diğer allium sebzelerin kanseri tek başına engellemediğini, ancak riski azaltmak için diğer yaşam tarzı faktörleriyle birlikte çalıştıklarını öne sürdüler. 

    Ayrıca, araştırmalar allium sebze tüketimi ile azalmış kanser riski arasındaki bazı ilişkileri ortaya koyarken, bir kişinin maksimum faydayı elde etmek için tüketmesi gereken miktarın henüz net olmadığını belirtti. Cilt ve saç İyi bir C vitamini kaynağı olarak soğan, kolajenin inşasını ve bakımını destekleyebilir . Kollajen cilde ve saça yapı sağlar. Kan basıncı hafiflemesi Bir 2019 incelemesi , soğan cildindeki bir bileşik olan quercetin'in, araştırmacılar onu çıkardığında ve ek olarak uyguladığında düşük kan basıncına sahip olduğunu buldu. Bununla birlikte, çalışma, quercetin'i ek formda almak yerine diyetin bir parçası olarak yeme soğanının kan basıncı üzerindeki potansiyel etkilerini incelememiştir.

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir? Türkiye de Reviewed by NetteBilgiCom on 11.3.20 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Saygı Kurallar İçerisinde Yorum Yapmaya Özen Gösterelim

Tüm Hakları Saklıdır NetteBilgi © 2020
Tarafından dizayn edilmiştir NetteBilgi

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.