Top Ad unit 728 × 90

Özlü Sözler

Özlü Sözler

Kireçlenme Nedir - Neden Olur - Nasıl Geçer


 Kireçlenme Nedir?


Kireçlenme vücudun çeşitli dokularının kendisini kalsiyum eksikliğinden dolayı bırakma anlamına gelir. Kemikler de kalsiyum içeren kalsifikasyon süreci de kemik büyümesi ve gelişiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Kalsiyum genellikle kemik ve dişler tarafından emilir fakat vücudun diğer bölgelerinde birikme başladığında, büyük bir endişe sebebidir.

 Kireçlenme Neden Olur?


yumuşak dokuların kalsifikasyon K vitamini yetersizliği ve kan dolaşımında D vitamini anormal derecede yüksek düzeylere atfedilmiştir. D vitamini, kalsiyum yüksek miktarlarda absorpsiyonunu kolaylaştırdığı bilinmektedir; dolayısıyla zamanla kireçlenmeyi neden olabilir. Öte yandan, yeterli bir vitamin , vücudun diğer dokularda birikmesini kalsiyum tutmak önemlidir. Yani K vitamini eksikliği genellikle vücut dokularında kireçlenmeye neden olmaktadır.

Kalsiyum birikmesi o etkiledi vücudun hangi kısmında bağlı olarak belirli bir organın normal işleyişi engelleyebilir. Örneğin, böbrek kalsifikasyonu böbrek taşı oluşumuna neden olabilir. Bu kalbin damarları etkiler, bu bir kalp krizine yol açabilir. Oysa, karaciğer kalsifikasyon ciddi sindirim bozabilir.

Kireçlenme Nasıl Geçer?

  • Aşırı ve ani hareketlerden kaçınmalı.
  • Yavaş ve düzenli hareket etmeli,
  • Düzenli yürüyüşler yapmalı,
  • Ağrı olmayacak derecede egzersiz yapmalı,
  • Kilo verilmeli,
  • Diz kireçlenmesi için bacak egzersizleri ve su içinde egzersizler yapılmalı,

   Doktorunuz size Kireçlenme olduğunuzu söylüyorsa bu hayatınızın zindana döneceği anlamına gelmez. Her hastalıkta olduğu gibi erken tedavi mühimdir. Doktorunuz size hastalığın evresi ve şiddetine göre tedavi uygulayacaktır. Erken dönemde artroskopi ile eklem içi temizlik yapılabilir. Eklemlerde herhangi bir bozukluk varsa cerrahi müdahale yapılır. Kireçlenmenin tedavisinde, akupunktur tedavisi bilinen tedaviler arasında en etkili olanıdır.
              Tedavi hastalığın evresi ve şiddetine göre uygun şekilde planlanır. Eklem kireçlemesi ileri dönemde ise bozulan eklemi protez ile değiştirmek etkin bir tedavi yöntemidir. Bunun yanı sıra kireçlenmeye iyi gelen şifalı bitkiler de bulunmaktadır. Şifalı bitkiler ve kullanma yöntemi aşağıdaki gibidir.

BİTKİSEL TEDAVİ
Şifalı Bitkiler: Yabani elma, Ihlamur, Siyah nohut, Tarak otu, Kimyon, Köknar, Gül, Sarımsak, Zeytinyağı
Hazırlanış Şekli:
* Yabani elma çiçeği suda demlendikten sonra süzüle­rek dinlendirilir. Elde edilen sıvı ıhla­mur suyu ile karıştırılır. Tedavi süresince günde üç bar­dak içilir. Elde edilen lapa ile de vücudun kireçlenen yerine masajdan sonra yakı olarak sürülür.
* Siyah nohut, tarak otu ve kimyondan zeytinyağlı ye­mekler pişirilir. Bu yemekler tedavi süre­since haftada üç gün yenir. Mideye ağır geldiği takdirde üstüne gül şerbeti içilir.
* Köknarın tomurcukları suda demlenir. Süzülerek elde edilen sıvı bir süre dinlendirilir. Bu sıvı, pamuklu bir havlu ile vücuda masaj yapılır. Bunun yanı sıra yatmadan önce de vücudun hasta yerlerine pişiril­miş sarımsak lapası ile birlikte sürülür.
*400g. Ardıç tohumu, 1kg bal ile karıştırılır ve bu karışımdan, günde 3 öğün, aç karnına, 1 tatlı kaşığı yenir.
Kireçlenme Nedir - Neden Olur - Nasıl Geçer Reviewed by NetteBilgiCom on 29.4.15 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Saygı Kurallar İçerisinde Yorum Yapmaya Özen Gösterelim

Tüm Hakları Saklıdır NetteBilgi © 2020
Tarafından dizayn edilmiştir NetteBilgi

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.