Çocuklarda Sosyal Gelişim Nedir?

Bir çocuğun diğer çocukları ile etkileşimi olarak tanımlanmaktadır. Sosyal gelişimin ilk aşamalarında çocuğun annesinin, babasının ve bakıcısının etkisi çok önemlidir. Çünkü bu aşamada, çocuğun etkileşimi bu insanlarla sınırlıdır. diğer aşamada ise çocuk, diğer çocuklarla ve yetişkinlerle etkileşim kurmaya başlamaktadır. çocuğun ebeveynleri ve bakıcıları tarafından sağlanan bakım sonucunda çocukta sevgi ve güvenlik üzerine etkileşim kurma becerisi gelişmektedir. bu beceri çocuğun sosyal becerisinin bir göstergesidir. 

Yaş Toplumsal Gelişim Aşaması
0-1 Yıl: 
Bu dönemde, çocuğun etkileşim büyük ölçüde sadece onun; ebeveynler ve bakıcılar ile arasındaki etkileşimiyle sınırlıdır. Daha eski 9 ay olan bebekler, diğer çocuklar ilgi gösterebilir. Onlar da yabancılara karşı anksiyete gösterebilir ve veliler etrafında değilse sıkıntı alabilirsiniz.
12 Yıl Diğer çocuklar maruz kaldığında, bu aşamada Çocuklar genellikle, 'paralel oyun' şımartın. Küçük etkileşim bu aşamada diğer çocuklarla olsa bile, bu çocuğun daha sosyal gelişim için önemli olabilir.
2-4 Yıl:
 Çocuklar kendi okul öncesi başlarken, akranları ile sosyal etkileşim gerçek anlamda başlar. Onlar hala yalnız oynamayı tercih olsa da, diğer çocuk oyun ilgi göstermek olabilir. Biraz 'co-playing' kaynaklanan bütün bunlar, kapma ağlama, iterek bu aşamada yaygındır. Aslında, senin Çocuğa sosyal etkileşim bazı değerli dersler öğretmek olabilir.
4-6 Yıl:
 Oyun bu aşamada daha kooperatif olur. Çocuklar onların akranları ile ilişkileri inşa yardımcı olabilir paylaşımı gibi bazı önemli değerleri öğrenirler. Çocuklar ebeveyn müdahalesi olmadan, kendi çatışmaları çözmek için öğrenirler. Bu tür çatışmalar çocuklarda önemli sosyal becerileri aşılamak.
6 yaşında ve Yaşlı gerçek okul çocukları ebeveynlerinden daha akranları ile daha fazla vakit geçirmek için izin verir. Bu yaştaki çocukların diğer çocuklar gözlemlemek ve onları taklit etmeye çalışabilir. Arkadaşlıklar bu aşamada çiçek ve çocuk böylece 'iyi arkadaş' kavramını teşvik, bazı yaşıtları karşı daha sevme gösterebilir. yetişkin yaşamda sosyal etkileşim için temelini oluşturan bu aşamada geliştirilen sosyal beceriler değerlidir.
Sonraki
« Prev Post
Önceki
İlk Kayıt »

Saygı Kurallar İçerisinde Yorum Yapmaya Özen Gösterelim Koda ÇevirKoda Çevir Yüz İfadeleriYüz İfadeleri