Ginseng Nedir - Ne işe Yarar - Zararları - Nelerdir

 Ginseng Nedir?
Büyük kazık kökü olan uzun  yıllar yaşayan otsu bir bitkidir. 6-8 yaşını doldurmuş ginsenglerin köklerinin çapı 10 santimetreyi bulmaktadır, beyaz veya kırmızı renkleri vardır. 

Bilim Adamları Ne Söylüyor?
  1. Bazı çalışmalar, ginsengin kan şekerini düşürebilirdiğini göstermiştir. Diğer çalışmalar bağışıklık fonksiyonu üzerindeki olası yararlı etkilerini göstermektedir.
  2. Ginseng yaygın kullanıldığı için çeşitli  çalışılmalar yapılmış olmasına rağmen, bugüne kadar araştırma sonuçlarının ot ile ilişkili   sağlık iddiaları kesinlik kazanmamaktadır.
  3. Sadece birkaç büyük, yüksek kaliteli klinik denemeler yapılmıştır. Çoğu kanıt laboratuar araştırmaları veya küçük klinik çalışmalarda dayalı olmuştur
  4. NCCIH iyi Asya ginsengi kullanımını anlamak için çalışmaları desteklemektedir. Son NCCIH destekli araştırma alanları insülin direnci, kanser tedavisinde bitkinin potansiyel rolü ve Alzheimer hastalığı sayılabilir.
Kaynak: nccih.nih.govYan Etkileri ve Uyarılar
  1. Önerilen dozlarda ginseng kısa süreli kullanımı çoğu insan için güvenli gibi görünüyor. Bazı kaynaklarda uzun süreli kullanımı yan etkilere neden olabileceğini düşündürmektedir.
  2. En sık görülen yan etkiler arasında baş ağrısı ve uyku ve sindirim sorunları vardır.
  3. Asya ginsengi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
  4. Meme hassasiyeti, adet düzensizlikleri ve Asya ginseng ürünleri ile ilişkili, yüksek kan basıncı raporları olmuştur, ama bu ürünlerin bileşenleri incelendiğinde Ginseng ten kaynaklandığı düşünülmemektedir, bu yüzden bu etkiler başka bitki ya da ilaçlardan kaynaklanıyor olabilir.
  5. Asya ginsengi kan şekeri seviyelerini düşürebilir; Bu etki şeker hastalığı olan kişilerde daha fazla görülebilir. Bu nedenle, diyabetli insanların kan şekerini düşürmek için ilaçlar kullanarak veya aynı zamanda kan şekeri düşürmek için düşünülen bu tür acı kavun ve çemen gibi diğer otlar, alıyor, özellikle Asya ginsengi ekstra dikkatli kullanmalıdır.Sonraki
« Prev Post
Önceki
İlk Kayıt »

Saygı Kurallar İçerisinde Yorum Yapmaya Özen Gösterelim Koda ÇevirKoda Çevir Yüz İfadeleriYüz İfadeleri