Metabolik Sendrom Nedir? Tedavisi

Metabolik Sendrom Nedir?

Metabolik (met-ah-BOL-ik) sendromu, kalp hastalığı ve gibi diğer sağlık sorunları için riskini yükseltir risk faktörleri bir grup adıdır diyabet ve inme .
Dönem "metabolik" vücudun normal işleyişi dahil biyokimyasal süreçlerle ilgilidir. Risk faktörleri bir hastalığa yakalanma şansınızı artırmak özellikleri, koşullar, ya da alışkanlıkları vardır.

Bu makalede, "kalp hastalığı" terimi koroner kalp hastalığı (KKH). KKH mumsu bir madde denilen plak (plak) koroner (kalp) arterlerin içinde birikir her hangi bir durumdur.
Plak sertleşir ve kalp kasına kan akışını azaltarak, arterler daralır. Bu yol açabilir göğüs ağrısı , bir kalp krizi , kalp hasarı, hatta ölüme.

Metabolik Risk Faktörleri

Aşağıda tarif edilen beş koşullar metabolik risk faktörleridir. Sen tek başına bu risk faktörlerinden herhangi biri olabilir, ama birlikte meydana eğilimindedir. Sen en az üç metabolik risk faktörleri metabolik sendrom tanısı için olmalıdır.

Büyük bir bel. Bu aynı zamanda abdominal obezite ya da denir "bir elma şekline sahip."Karın bölgesinde fazla yağ gibi kalça gibi vücudun diğer bölgelerinde aşırı yağ daha kalp hastalığı için daha büyük bir risk faktörüdür.
Yüksek trigliserid düzeyi (veya yüksek trigliserid tedavisi için tıp konum). Trigliserid kanda bulunan yağ türüdür.

Düşük HDL kolesterol düzeyi (veya düşük HDL kolesterol tedavisinde ilaç konum). HDL bazen "iyi" kolesterol olarak adlandırılır. Sizin arterlerde kolesterol temizlenmesine yardımcı olur çünkü bu. Düşük HDL kolesterol düzeyi, kalp hastalığı için risk yükseltir.
Yüksek kan basıncı (ya da yüksek kan basıncını tedavi etmek için ilaç konum). Kan basıncı, kalp kan pompalar gibi arterlerin duvarları karşı itme kan güçtür. Bu basınç yükselir ve eğer zamanla yüksek kalır, o kalbini zarar ve plak birikimine neden olabilir.
Yüksek açlık kan şekeri (ya da yüksek kan şekeri tedavisi için tıp konum). Hafif yüksek kan şekeri diyabet erken bir belirtisi olabilir.

Genel bakış

Kalp hastalığı, diyabet, ve sahip metabolik risk faktörlerinin sayısı ile inme artar risk. Genel olarak, metabolik sendrom olan bir kişinin kalp hastalığı ve metabolik sendrom yok birisi olarak diyabet geliştirme olasılığı beş kez geliştirmek için iki kat muhtemeldir.

Yukarıda anlatılanların dışında diğer risk faktörleri, kalp hastalığı için risk artırır. Örneğin, yüksek LDL kolesterol seviyesi ve sigara kalp hastalığı için önemli bir risk faktörü, ancak metabolik sendrom dahil değildir.
Hatta bir risk faktörü olması, kalp hastalığı için risk yükseltir. Sen riskini azaltmak için şunları yapabilirsiniz her risk faktörü kontrol etmek çalışmalısınız.
Metabolik sendrom olan riski yakından bağlantılıdır kilolu ve obezite ve eksikliği fiziksel aktivite. İnsülin direnci de metabolik sendrom için riskini artırabilir.
İnsülin direnci vücudun düzgün olarak insülin kullanamazsınız hangi bir durumdur. İnsülin enerji için kullanılır hücrelere kan şekerini taşımak yardımcı olan bir hormondur. İnsülin direnci yüksek kan şekeri seviyeleri yol açabilir, ve yakından kilolu ve obezite ile bağlantılıdır.

Genetik (etnisite ve aile öyküsü) ve ileri yaş metabolik sendroma neden bir rol oynayabilir diğer faktörlerdir.

Görünüm
Metabolik sendrom nedeniyle erişkinlerde obezite oranlarındaki artışa daha yaygın hale gelmektedir. Gelecekte, metabolik sendrom kalp hastalığı için önemli risk faktörü olarak sigara sollamak olabilir.

Temelde yaşam tarzı değişiklikleri ile, önlemek ya da metabolik sendrom geciktirmek mümkündür. Sağlıklı bir yaşam tarzı, bir ömür boyu bağlılık olduğunu. Başarıyla metabolik sendrom kontrol sağlık sağlayıcıları ile uzun vadeli bir çaba ve ekip çalışması gerektirir.
Sonraki
« Prev Post
Önceki
İlk Kayıt »

Saygı Kurallar İçerisinde Yorum Yapmaya Özen Gösterelim Koda ÇevirKoda Çevir Yüz İfadeleriYüz İfadeleri